Historie sportslig - Teknik

Siden etablering af tekniklandsholdet i begyndelsen af 1990'erne har holdet
opnået et utal af flotte resultater. I 2006 blev teknik eller poomsae konkurrencerne
endeligt anderkendt på verdensplan, da WTF afholdt de første Verdensmesterskaber
i Seoul - Korea.
Nedenfor vises den sportslige historik omkring tekniklandsholdet:


Landsholdstræner teknik:

2017 – xxxx Ky Tu Dang
2014 - 2016 Finn Buchardt
2008 - 2013 Mark Lee Larsen
2007 – 2007 Nicole Linde Jensen
2003 – 2006 Henrik Frost
1993 – 2002 Ky Tu Dang

EM og VM Medaljer:


EM 2017 - Rhodos, Grækenland
Guld Annaline Faye Søeberg (IND - Senior Female -30)
Guld Lis Borring (IND - Senior Female +66)
Guld Annaline Faye Søeberg/Benjamin Hellegaard-Harder (PAIR - Senior -30)
Guld Sofie Berggreen Jensen (IND - FreeStyle Senior Female +17)
Sølv Freja Løkke / Kristoffer Andersen (PAIR - FreeStyle Senior +17)
Bronze Kim Nedergaard (IND - Senior Male -40)
Bronze Jørn Christian Andersen (IND - Senior Male -60)
Bronze Astrid Dinesen / Jørn Christian Andersen (PAIR - Senior +31)
Bronze Chelina Rose Larsen / Nikoline Frølich / Sofie Berggreen Jensen (TEAM - Senior Female -30)
Bronze Kim Nedergaard / Rene Louring / Brian Louring (TEAM - Senior +31)
Bronze Kristoffer Andersen (IND - FreeStyle Senior Male +17)

Beach VM 2017 - Rhodos, Grækenland
Guld
Freja Løkke (IND - FreeStyle Senior Female +17)
Bronze Chelina Rose Larsen / Nikoline Frølich / Sofie Berggreen Jensen (TEAM - Senior Female -30)

VM 2016, - Lima, Peru
Bronze Lis BORRING, Individuals F Over 65
Bronze Freja Løkke, Sofie Berggreen Jensen , Thomas Purup, Kim Larsen og Kristoffer Andersen, Teams Over 17

EM 2015 - Beograd, Serbien
Guld Lis BORRING, Female + 65
Bronze Charlotte Pedersen og Benjamin Harder, Pair Senior
Bronze Chelina Larsen, Maria Buchardt og Sofie Berggreen Jensen, Female team senior
Bronze Kristoffer Andersen, Freestyle male over 17
Bronze Thomas Purup, Amalie Benfeldt, Kristoffer Andersen, Chelina Larsen, Sofie Berggreen Jensen, Freestyle mix team


VM 2014 - Aguascalientes, Mexico
Guld
Lis Borring, 65+ Damer

EM 2013 - Alicante, Spanien
Bronze
Lis Borring, 59+ damer

VM 2011 - Vladivostok, Rusland
Sølv
Ky Tu Dang Master 1 herrer
Bronze Lis Borring Master 3 damer

EM 2011 - Genova, Italien
Bronze
Ky Tu Dang Master 1 herrer
Bronze Nicole Halfdan-Nielsen Senior 2 damer

VM 2009 - Cairo, Egypten
Sølv
Ky Tu Dang Master 1 herrer

EM 2009 - Portimao, Portugal
Guld
Ky Tu Dang Master 1 herrer
Bronze Synkron, herrer: Kim Nedergaard, Tobias Jessen og Bjarke Follin
Bronze Kim Nedergaard Senior 2 herrer
Bronze Lis Borring Master 1 damer

VM 2008 - Ankara, Tyrkiet
Sølv
Ky Tu Dang Master 1 herrer

VM 2007 - Incheon, Korea
Guld
Ky Tu Dang Master 1 herrer

EM 2007
Guld
Ky Tu Dang Master 1 herrer

VM 2006 - Seoul, Korea
Sølv
Ky Tu Dang Master 1 herrer

EM 2005

Guld Ky Tu Dang Senior herrer D
Guld Mixteam Min-Ho Ahn, Khoa Dang Ngo, Mark Lee Larsen, Edina Lents, Lisa Lents
Sølv Trine B. Jørgensen Senior damer B
Sølv Synkron herrer Min-Ho Ahn, Khoa Dang Ngo, Mark Lee Larsen
Bronze Tobias Jessen Junior herrer

EM 2003
Guld
Ky Tu Dang Senior C herrer
Guld Nicole L. Jensen Senior A damer
Guld Mixteam Randi W. Hansen, Nicole L. Jensen, Kim Drube, Claus Thomsen, Peter Kristensen
Guld Synkron herrer Kim Drube, Claus Thomsen, Peter Kristensen
Sølv Synkron damer Nicole L. Jensen, Kamilla Kierstein, Trine B. Jørgensen
Bronze Randi West Hansen Senior B damer

EM 2001
Guld
Ky Tu Dang Senior C herrer
Guld Synkron herrer Kim Drube, Claus Thomsen, Peter Kristensen
Sølv Mixteam Henrik Frost, Min-Ho Ahn, Randi West Hansen, Nicole Linde Jensen, Jinan Al-Asadi
Bronze Randi West Hansen Senior B damer
Bronze Synkron damer Nicole Linde Jensen, Kamilla Kierstein, Trine B. Jørgensen

Bronze Mix par Henrik Frost, Randi West Hansen

EM 1999
Guld
Ky Tu Dang Senior B herrer
Sølv Min-Ho Ahn Senior A herrer
Sølv Synkron herrer Kim Drube, Claus Thomsen, Peter Kristensen
Sølv Synkron damer Randi West Hansen, Stina Brædder, Jinan Al-Asadi
Bronze Khoa Dang Ngo Junior herrer

EM 1997
Sølv
Ky Tu Dang Senior B herrer
Sølv Synkron herrer Henrik Frost, Preben Ernst, Jørn Kempel

EM 1995
Guld
Ky Tu Dang Senior B herrer
Guld Min-Ho Ahn Junior herrer
Bronze Synkron herrer Henrik Frost, Ky Tu Dang, Michael Ryge

EM 1993
Guld
Ky Tu Dang Senior B herrer
Guld Synkron herrer Martin Lamm, Henrik Bak, Michael Ryge

Websitet er bygget i Ajour CMS fra ITIDE