Historie sportslig - Teknik

Oplysningerne opdateres ikke længere her på siden.

I stedet henvises til denne side, hvor alle forbundsnyheder er samlet pr.år HER



Siden etablering af tekniklandsholdet i begyndelsen af 1990'erne har holdet
opnået et utal af flotte resultater. I 2006 blev teknik eller poomsae konkurrencerne
endeligt anderkendt på verdensplan, da WTF afholdt de første Verdensmesterskaber
i Seoul - Korea.
Nedenfor vises den sportslige historik omkring tekniklandsholdet:


Landsholdstræner teknik:


2017 – xxxx
Ky Tu Dang
2014 - 2016
Finn Buchardt
2008 - 2013
Mark Lee Larsen
2007 – 2007
Nicole Linde Jensen
2003 – 2006
Henrik Frost
1993 – 2002
Ky Tu Dang

EM og VM Medaljer:


EM 2017 - Rhodos, Grækenland

Guld
Annaline Faye Søeberg (IND - Senior Female -30)
Guld
Lis Borring (IND - Senior Female +66)
Guld
Annaline Faye Søeberg/Benjamin Hellegaard-Harder (PAIR - Senior -30)
Guld
Sofie Berggreen Jensen (IND - FreeStyle Senior Female +17)
Sølv
Freja Løkke / Kristoffer Andersen (PAIR - FreeStyle Senior +17)
Bronze
Kim Nedergaard (IND - Senior Male -40)
Bronze
Jørn Christian Andersen (IND - Senior Male -60)
Bronze
Astrid Dinesen / Jørn Christian Andersen (PAIR - Senior +31)
Bronze
Chelina Rose Larsen / Nikoline Frølich / Sofie Berggreen Jensen (TEAM - Senior Female -30)
Bronze
Kim Nedergaard / Rene Louring / Brian Louring (TEAM - Senior +31)
Bronze
Kristoffer Andersen (IND - FreeStyle Senior Male +17)
Beach VM 2017 - Rhodos, Grækenland
Guld
Freja Løkke (IND - FreeStyle Senior Female +17)
Bronze
Chelina Rose Larsen / Nikoline Frølich / Sofie Berggreen Jensen (TEAM - Senior Female -30)
VM 2016, - Lima, Peru

Bronze
Lis BORRING, Individuals F Over 65
Bronze
Freja Løkke, Sofie Berggreen Jensen , Thomas Purup, Kim Larsen og Kristoffer Andersen, Teams Over 17
EM 2015 - Beograd, Serbien

Guld
Lis BORRING, Female + 65
Bronze
Charlotte Pedersen og Benjamin Harder, Pair Senior
Bronze
Chelina Larsen, Maria Buchardt og Sofie Berggreen Jensen, Female team senior
Bronze
Kristoffer Andersen, Freestyle male over 17
Bronze
Thomas Purup, Amalie Benfeldt, Kristoffer Andersen, Chelina Larsen, Sofie Berggreen Jensen, Freestyle mix team
VM 2014 - Aguascalientes, Mexico
Guld
Lis Borring, 65+ Damer
EM 2013 - Alicante, Spanien
Bronze
Lis Borring, 59+ damer
VM 2011 - Vladivostok, Rusland
Sølv
Ky Tu Dang Master 1 herrer
Bronze
Lis Borring Master 3 damer
EM 2011 - Genova, Italien
Bronze
Ky Tu Dang Master 1 herrer
Bronze
Nicole Halfdan-Nielsen Senior 2 damer
VM 2009 - Cairo, Egypten
Sølv
Ky Tu Dang Master 1 herrer
EM 2009 - Portimao, Portugal
Guld
Ky Tu Dang Master 1 herrer
Bronze
Synkron, herrer: Kim Nedergaard, Tobias Jessen og Bjarke Follin
Bronze
Kim Nedergaard Senior 2 herrer
Bronze
Lis Borring Master 1 damer
VM 2008 - Ankara, Tyrkiet
Sølv
Ky Tu Dang Master 1 herrer
VM 2007 - Incheon, Korea
Guld
Ky Tu Dang Master 1 herrer

EM 2007
Guld
Ky Tu Dang Master 1 herrer
VM 2006 - Seoul, Korea
Sølv
Ky Tu Dang Master 1 herrer

EM 2005

Guld
Ky Tu Dang Senior herrer D
Guld
Mixteam Min-Ho Ahn, Khoa Dang Ngo, Mark Lee Larsen, Edina Lents, Lisa Lents
Sølv
Trine B. Jørgensen Senior damer B
Sølv
Synkron herrer Min-Ho Ahn, Khoa Dang Ngo, Mark Lee Larsen
Bronze
Tobias Jessen Junior herrer
EM 2003
Guld
Ky Tu Dang Senior C herrer
Guld
Nicole L. Jensen Senior A damer
Guld
Mixteam Randi W. Hansen, Nicole L. Jensen, Kim Drube, Claus Thomsen, Peter Kristensen
Guld
Synkron herrer Kim Drube, Claus Thomsen, Peter Kristensen
Sølv
Synkron damer Nicole L. Jensen, Kamilla Kierstein, Trine B. Jørgensen
Bronze
Randi West Hansen Senior B damer
EM 2001
Guld
Ky Tu Dang Senior C herrer
Guld
Synkron herrer Kim Drube, Claus Thomsen, Peter Kristensen
Sølv
Mixteam Henrik Frost, Min-Ho Ahn, Randi West Hansen, Nicole Linde Jensen, Jinan Al-Asadi
Bronze
Randi West Hansen Senior B damer
Bronze
Synkron damer Nicole Linde Jensen, Kamilla Kierstein, Trine B. Jørgensen
Bronze
Mix par Henrik Frost, Randi West Hansen
EM 1999
Guld
Ky Tu Dang Senior B herrer
Sølv
Min-Ho Ahn Senior A herrer
Sølv
Synkron herrer Kim Drube, Claus Thomsen, Peter Kristensen
Sølv
Synkron damer Randi West Hansen, Stina Brædder, Jinan Al-Asadi
Bronze
Khoa Dang Ngo Junior herrer
EM 1997
Sølv
Ky Tu Dang Senior B herrer
Sølv
Synkron herrer Henrik Frost, Preben Ernst, Jørn Kempel
EM 1995
Guld
Ky Tu Dang Senior B herrer
Guld
Min-Ho Ahn Junior herrer
Bronze
Synkron herrer Henrik Frost, Ky Tu Dang, Michael Ryge
EM 1993
Guld
Ky Tu Dang Senior B herrer
Guld
Synkron herrer Martin Lamm, Henrik Bak, Michael Ryge

Websitet er bygget i Ajour CMS fra ITIDE