Historie sportslig . Kamp

Trods Danmarks størrelse i taekwondo sammenhæng og deraf følgende
begrænsede rekrutteringsgrundlag er det alligevel lykkedes DTaF og forbundets
førende klubber at opnå resultater på den internationale scene, som mange store
nationer vil misunde. Og selv om konkurrencen de senere år er blevet skærpet utroligt
meget pga. den olympiske status, og der sikkert vil være længere mellem medaljerne
fremover, så er niveauet i klubber, talenthold og på landshold stadig i verdensklasse.
Nedenfor vises den sportslige historik omkring kamplandsholdet:


Landsholdstrænere - kamp:


2010 - 2012
Tommy Mortensen
2010 - 2010
Steen Tiedjen
2007 - 2010
Jesper Roesen
2001 - 2007
Bjarne Johansen
1999 - 2000
Sten Knuth
1980 - 1999
Ko Tai Jeong (også landstræner)
1976 - 1979
Choi Kyoung An (også landstræner)

EM, VM og OL Medaljer:


EM 2010 - Skt. Petersborg, Rusland
Sølv
Zakaria Asidah, Heavy
EM 2008 – Rom, Italien
Bronze
Surachet Singsorn Fin
EM 2006 – Bonn, Tyskland
Sølv
Cüneyt Hamid Bantam
EM 2005 - Riga, Letland
Guld
Jesper Roesen Light
OL 2004 – Athen, Grækenland

4.plads Jesper Roesen -68 kg
Endvidere deltog Zakaria Asidah
VM 2003 – Garmish-Partenkirchen, Tyskland
Sølv
Zakaria Asidah Heavy
Bronze
Lise Hjortshøj Feather
VM 2001 – Jeju, Korea
Sølv
Jesper Roesen Light
OL 2000 – Sydney, Australien

4.plads Hanne Poulsen -49 kg
Endvidere deltog Muhammed Dahmani
EM 2000 – Patra, Grækenland
Sølv
Hanne Poulsen Fly
Bronze
Shirwan Hasan Bantam
Bronze
Laila Halkjær Feather
VM 1999 – Edmonton, Canada
Sølv
Abror Haider Fly
Sølv
Jesper Roesen Feather
EM 1998 – Eindhoven, Holland
Guld
Hanne Poulsen Bantam
Guld
Karin Schwartz Light
Guld
Jesper Roesen Feather
Bronze
Shirwan Hasan Bantam
EM 1996 – Helsinki, Finland
Guld
Jesper Roesen Feather
Sølv
Youssef Lharraki Light
Bronze
Jan Glerup Heavy
EM 1994 – Zagreb, Kroatien
Guld
Gergely Salim Fin
Sølv
Jan Glerup Heavy
Bronze
Abror Haider Fly
Bronze
Karin Schwartz Light
VM 1993 – New York, USA
Sølv
Gergely Salim Fin
OL 1992 – Barcelona, Spanien (demo)
Guld
Gergely Salim Fin
EM 1992 – Valencia, Spanien
Guld
Gergely Salim Fin
Guld
Josef Salim Bantam
Sølv
Abror Haider Fly
Sølv
Helle Panzieri Fin
Bronze
Youssef Lharraki Feather
Bronze
Sten Knuth Welter
Bronze
Trine Nielsen Bantam
Bronze
Karin Schwartz Light
Bronze
Helle Jakobsen Welter
VM 1991 – Athen, Grækenland
Guld
Gergely Salim Fin
Guld
Tonny Sørensen Heavy
Sølv
Josef Salim Fly
EM 1990 – Aarhus, Danmark
Guld
Gergely Salim Fin
Guld
Josef Salim Fly
Guld
Michael Østergaard Bantam
Guld
Annemette Christensen Bantam
Sølv
Helle Panzieri Fin
Sølv
Tonny Sørensen Heavy
Bronze
Tommy Mortensen Feather
OL 1988 – Seoul, Korea (demo)
Guld
Annemette Christensen Feather
Sølv
Karin Schwartz Light
EM 1988 – Ankara, Tyrkiet
Guld
Tonny Sørensen Heavy
Bronze
Josef Salim Fly
Bronze
Thomas Filyo Feather
Bronze
Annemette Christensen Feather
Bronze
Karin Schwartz Light
Bronze
Sabina Luciani Welter
EM 1986 – Seefeld, Østrig
Guld
Josef Salim Fly
Guld
Ole Knudsen-Nielsen Bantam
Sølv

Bronze
Jan Hansen Fin
Bronze
Bente Mathiesen Welter
EM 1984 – Stuttgart, Tyskland
Guld
Else Marie Olsen Middel
Sølv
? Nielsen Light
Sølv
Jens Stephansen Light Heavy
Sølv
Erik Nissen Feather
Bronze
Per Madsen Light Middel
Bronze
Lisbeth Larsen Fly
VM 1983 – København, Danmark
Sølv
Lene Lauridsen
Bronze
Michael Knudsen Light Heavy
Bronze
Else Marie Olsen Heavy

EM 1982 – Rom, Italien
Guld
Else Marie Olsen Heavy
Sølv
Torben Madsen Heavy
Bronze
Henrik Bak Knudsen Fin
Bronze
Laust Palle Light
EM 1980 – Esbjerg, Danmark
Guld
Laila Jensen Fly
Sølv
John Villy Hansen Fly
Sølv
Helle M. Bantam
Sølv
C. Nakel Feather
Sølv
Per Madsen Light Middel
Sølv
John Pedersen Middel
Bronze
Kent Jakobsen Fin
Bronze
Lene Lauridsen Light
Bronze
Una M. Petersen Feather
EM 1978 – Munchen, Tyskland
Sølv
C. Petersen Bantam

Websitet er bygget i Ajour CMS fra ITIDE