DTaF kan hermed præsentere de nye medlemmer af TEU for Kyurogi-sektionen.
Der har været stor interesse for de fire opslåede stillinger til TEU-kamp, og udvælgelsen er sket på baggrund af en enstemmig beslutning fra bestyrelsen og TEU-formanden.
Vi er glade for at kunne byde følgende profiler velkommen:
Mickey Svendsen – Risskov Taekwondo KlubMickey har tidligere været medlem af TEU og bringer solid erfaring inden for talent- og eliteudvikling. Han har arbejdet tæt med både talenter og landsholdskæmpere og har indgående kendskab til nationale og internationale stævner. Hans tilgang er præget af struktur, samarbejde og et helhedsorienteret udviklingsfokus.
Søren Herlev Jørgensen – Nørrebro Taekwondo / DTaFSøren har mange års organisatorisk erfaring fra både klub- og forbundsniveau, herunder bestyrelsesarbejde og udvikling af udviklingscentre. Han har desuden fungeret som holdleder og har stærke kompetencer inden for økonomi, planlægning og optimering af stævnedeltagelse.
Natalie R. Lauridsen – Brande Taekwondo KlubNatalie er tidligere landsholdsudøver og uddannet professionsbachelor i fysioterapi. Hun arbejder som cheftræner og næstformand og har særligt fokus på struktureret talentudvikling, trivsel og langsigtede udviklingsforløb.
Philip Reyes – Amager Taekwondo KlubPhilip har en lang og succesfuld elitekarriere med omfattende internationale resultater. Derudover har han erfaring som både træner og organisator og bidrager med stærke kompetencer inden for talentudvikling, internationalt samarbejde, aktivitetsplanlægning samt økonomisk forståelse og ledelse.
DTaF ser frem til samarbejdet og til den fortsatte udvikling af Kyurogi-sektionen.
