Login

Kulturpasset – giv unge adgang til jeres klub!

23. juni 2025

Nu kan jeres klub blive en del af kulturpasordningen, der giver unge mellem 15 og 24 år mulighed for at bruge 1.000 kr. årligt på aktiviteter i foreningslivet. Ordningen løber i 2025 og 2026, og er målrettet unge, der står uden for job og uddannelse – herunder FGU-elever.

Idrætsforeninger spiller en vigtig rolle i unges liv. Ved at blive kulturpasaktør kan jeres klub være med til at åbne døren for unge, der mangler fællesskaber. En enkelt aktivitet kan blive første skridt mod nye relationer, øget trivsel og selvtillid.


Målgruppen er:

  • Unge mellem 15–24 år uden job eller uddannelse
  • Elever på FGU
  • Unge uden afsluttet ungdomsuddannelse

Ca. 53.000 unge i Danmark opfylder kriterierne.


Hvad kræver det af jer?

Det er nemt at blive aktør:

  • Udfyld en digital ansøgning via Slots- og Kulturstyrelsen

Ingen ændringer i jeres daglige drift – blot en mulighed for at byde flere unge velkommen i jeres fællesskab. 


Bliv kulturpasaktør i dag. Find ansøgningen her: 👉 slks.dk – Bliv kulturpasaktør


Har du spørgsmål, eller ønsker sparring om, hvordan I kan komme i gang, er du altid velkommen til at tage kontakt på [email protected]

Websitet er bygget i Ajour CMS fra ITIDE